Puszcza Białowieska UNESCO

Puszcza Białowieska i UNESCO – lista najpiękniejszych miejsc na świecie

Puszcza Białowieska to jedyny obszar naturalny w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego akurat Puszcza? Co w niej jest niezwykłego i czym właściwie jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Światowa Lista Dziedzictwa UNESCO to spis miejsc, które mają szczególną wartość dla ludzkości. Są one podzielone ze względu na dziedzictwo: kulturowe (budynki, przedmioty, dokumenty) i przyrodnicze (parki narodowe, wodospady, lasy). Puszcza Białowieska znajduje się na tej wspaniałej liście obok takich miejsc jak: Mur Chiński, Koloseum, czy Wielki Kanion w USA. Co sprawiło, że międzynarodowy komitet zdecydował się włączyć Puszczę Białowieską do tak prestiżowego grona?

UNESCO puszcza białowieskaLista UNESCO – Puszcza Białowieska wśród cudów świata

Puszcza Białowieska – UNESCO doceniło niespotykane walory Puszczy jako ostatniego zachowanego lasu pierwotnego w Europie. Istnieją w niej fragmenty przyrody nienaruszone przez działalność człowieka. Co to znaczy? Gdy drzewo upadnie, to leży i gnije. Staje się w tym momencie środowiskiem do rozwoju przeróżnych istot. Porastają je mech i grzyby, pojawiają się larwy. Na powalonym drzewie zaczynają życie nowe rośliny. W innych lasach panuje porządek kontrolowany przez człowieka, w Puszczy – naturalny porządek, tu rządzi przyroda. Z tego powodu ma ona nieocenioną wartość z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej. Panuje tu niespotykane nigdzie indziej bogactwo fauny i flory. Dzięki temu można w niej spotkać rzadkie okazy roślinności i ptactwa, na przykład dzięcioła trójpalczastego czy muchołówkę białoszyją. Żyje tu też doskonale wszystkim znany największy ssak Europy – żubr.

Wchodząc do rezerwatu ścisłego mamy okazję przenieść się w czasie o setki lat wstecz i podziwiać, jak wyglądał kiedyś las. Jest to niezwykłe doświadczenie – zobaczyć młode siewki obok spróchniałych, powalonych drzew, złomów i wywrotów. Wszystko w otulinie dywanu mchu i niesamowitego zapachu Puszczy.

UNESCO Białowieża

Historia przyjęcia Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO

Trochę historii… Puszcza Białowieska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1979. Wpisano wtedy niewiele ponad 5 tys. hektarów Białowieskiego Parku Narodowego. W 1992 roku wpis rozszerzono o białoruską część Puszczy, tworząc obiekt transgraniczny. W 2014 roku miejsce Światowego Dziedzictwa zostało poszerzone na całą polską część Puszczy Białowieskiej.  Obecnie obszar ten rozciąga się na powierzchni 141 885 hektarów.

Ostatni pierwotny las Starego Kontynentu

Żyjemy w czasach, gdzie nienaruszona przyroda jest coraz rzadziej spotykana. Las nietknięty przez ludzką rękę staje się miejscem wyjątkowym, wręcz unikalnym, a cisza w niej panująca – towarem ekskluzywnym. Warto się tam wybrać i zobaczyć potęgę pierwotnej natury. Jeżeli istnieje ostatnia europejska ostoja nienaruszonej przyrody, to jest nią właśnie Puszcza Białowieska. UNESCO doceniło i pokochało urok najstarszego lasu Starego Kontynentu. Odwiedź Puszczę i przekonaj się, dlaczego.