Drzewa Puszczy Białowieskiej – co napotkasz podczas spaceru w lesie?

W Puszczy Białowieskiej drzew jest co niemiara. Na każdym kroku jesteśmy otoczeni przeróżnymi drzewami – ogromnymi, z rozłożystymi koronami, mniejszymi, które próbują znaleźć więcej miejsca na puszczenie swoich gałęzi, starszymi – popękanymi i naznaczonymi zębem czasu i tymi, które dopiero zaczynają swoją walkę o przetrwanie w lesie. Nie jest to takie proste, bo zależy ono w głównej mierze od dostępu do światła słonecznego, o które walczą wszystkie rośliny w Puszczy Białowieskiej.

rośliny Puszczy BiałowieskiejRośliny w Puszczy Białowieskiej – dlaczego są tak wyjątkowe?

W prastarym lesie rośnie ponad 26 gatunków drzew liściastych i 5 szpilkowych, czyli iglastych. Najczęściej drzewa Puszczy Białowieskiej mają ponad 70 lat. Wiele z nich przybiera na terenie Puszczy rozmiary nigdzie indziej spotykane, dlatego ten pierwotny las to największe skupisko drzew o wymiarach pomnikowych w Europie. Status pomnika przyrody nadawany jest roślinom w Puszczy Białowieskiej (i innym tworom natury), które są uznane za szczególnie cenne ze względów naukowych, kulturowych i zabytkowych. Spacerując po Puszczy można zauważyć na niektórych drzewach zieloną metalową tabliczkę – Pomnik Przyrody – prawem chroniony. Znaczy to, że drzewo jest z jakiegoś powodu niezwykle cenne dla Puszczy. Najczęściej wystarczy wznieść głowę ku górze i spojrzeć na jego ogromną rozłożystą koronę i powód tej niezwykłości jest już jasny.

Jednym z najliczniejszych drzew Puszczy Białowieskiej jest dąb – roślina będąca, obok żubra, wizytówką Puszczy Białowieskiej, stanowiące sztandarowy składnik białowieskich drzewostanów. Tu w Puszczy przyjmuje on niespotykane w innych częściach Europy rozmiary i wiek.

Maksymalny wiek osiągany przez białowieskie dęby nadal pozostaje zagadką dla badaczy puszczańskich drzew. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że graniczna wartość, jeżeli chodzi o wiek dębów to około 600-650 lat.

Król polskich drzew – Dąb Maciekdrzewa Puszczy Białowieskiej

Który dąb jest największy w Puszczy Białowieskiej? Prawidłowa odpowiedź to oczywiście Dąb Maciek. Jest on najpotężniejszym współcześnie rosnącym dębem tego prastarego lasu. Do niego należy rekord obwodu pnia na wysokości 130 cm od postawy – jest to 7 metrów i 41 centymetrów (dane na rok 2009) i rekord wysokości – ponad 40 metrów, czyli więcej niż 10-piętrowy wieżowiec. Aby objąć jego pień potrzebnych jest co najmniej 5 osób. Grubszym od niego jest jedynie martwy Dąb Beczka, który ma 7 metrów i 60 cm w obwodzie). Jest on jednak znacznie mniejszy. Ile lat może mieć Dąb Maciek? Jego wiek szacowany jest na około 450 lat. Kiedy zapuszczał swoje korzenie Rzeczpospolitą władał król Jan III Sobieski.

Puszcza Białowieska to moc drzew przeróżnych, które można podziwiać godzinami. Każde jest inne, jedne strzeliste, drugie powyginane, jeszcze inne już powalone, obrośnięte mchem. Każde ma swoją historię. Poza opisanymi wyżej dębami świerk, sosna i olsza to drzewa Puszczy Białowieskiej, które podczas wyprawy wgłąb lasu spotkamy najczęściej. Dokładniejszy opis tych gatunków i ciekawostki na ich temat znajdziecie w następnych postach. My idziemy do lasu nacieszyć oczy!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszej strony oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Ukryj

Chatka w lesie