żubry w puszczy białowieskiej

Żubry w Puszczy Białowieskiej – garść niezbędnych informacji o królu lasów

Odwiedzając podlaskie lasy w naszych głowach na pewno zrodzi się myśl, aby zobaczyć żubry w Puszczy Białowieskiej. Jest na to kilka sposobów, o których jednak powiemy sobie później. Najpierw przyjrzyjmy się streszczonej historii tego majestatycznego gatunku w Polsce.

Żubry w Polsce – historia

białowieskie żubryUstalono, że żubry w Polsce, uznane jako niezwykłe zwierzęta, były objęte ochroną miejscowych władców już od XVI stulecia. Żyły w spokoju aż do czasów Pierwszej Wojny Światowej, która to przyniosła im zagładę. Ocalałe okazy przebywające w prywatnych zwierzyńcach i placówkach zoologicznych stały się podstawą do przywrócenia obecności żubra w Puszczy Białowieskiej. W trzecim dziesięcioleciu XX wieku umieszczono pierwsze zwierzęta w ich pierwotnym domu, choć wciąż nie na wolności, a w specjalnie przygotowanym rezerwacie. Prace nad zwiększeniem liczebności gatunku trwały w najlepsze, by do roku 1965 wypuścić na wolność czterdzieści zwierząt. Żubry w Puszczy Białowieskiej, których widokiem przychodzi nam się cieszyć po dziś dzień, są właśnie potomkami wspomnianych okazów.

Żubr – największy ssak Europy

Jego waga często sięga ponad tonę, ma do 2 m wysokości. Mimo to potrafi rozpędzić się nawet do 40 km na godzinę. Wtedy taranuje wszystko co ma na swojej drodze. Żywi się roślinami, które znajduje na dnie lasu i zrębach. Dorosły żubr zjada do 60 kg paszy na dobę. Prawie połowa polskich żubrów występuje w Puszczy Białowieskiej  – 596 sztuk (2017 rok). Zwierzę żyje około 20 lat.

Jak obserwować żubry w Puszczy Białowieskiej?

Należy zacząć od tego, że żubry w Polsce objęte są ochroną i w miarę możliwości nie zaleca się zakłócania ich spokoju. Jednak wciąż istnieją sposoby, na podglądanie tych dumnych zwierząt. Po pierwsze możemy spotkać żubra podczas spaceru po puszczy. Jest ona jego naturalnym domem, w którym śpi, je i wędruje. Przy odrobinie szczęścia można gdzieś w oddali zobaczyć stado żubrów, leniwie przemieszczających się w poszukiwaniu pożywienia. Oczywiście wejście do Puszczy wyłącznie z przewodnikiem!

Letnimi wieczorami stado żubrów można zobaczyć na polanie w Teremiskach, naprzeciwko budynku Uniwersytetu Powszechnego. Zwiastują to zazwyczaj samochody stojące na poboczu z włączonymi na wszelki wypadek silnikami. Jednak nie ma co się bać tego majestatycznego zwierzęcia, które bez powodu nie atakuje ludzi. Dopiero w momencie, gdy uzna, że jego bezpieczeństwo jest zagrożone, zaczyna wydawać szereg sygnałów ostrzegawczych – machanie ogonem i uderzanie kopytem o ziemię.

Dla tych, którzy chcą mieć pewność, że uda im się zobaczyć żubra i nie chcą pozostawiać niczego przypadkowi, proponujemy odwiedziny w rezerwacie pokazowym żubrów. Nowoczesny park to idealne miejsce na zapoznanie się z królem Puszczy i przekonanie się na własne oczy, jak majestatycznym jest stworzeniem. Oprócz tego poznamy innych mieszkańców lasu, na przykład dzika, łosia, wilka, czy żbika.

Dla tych co nie mają możliwości przyjechać na Podlasie istnieje jeszcze jeden sposób, na podziwianie żubra w Puszczy Białowieskiej i to bez wychodzenia z domu! Wystarczy odwiedzić stronę żubry online, aby móc podziwiać zwierzęta w domowym zaciszu, również nocą.

Będąc w Puszczy Białowieskiej warto zobaczyć jak wygląda największy ssak Europy. Robi wrażenie!