podlaskie atrakcje

Atrakcje Podlasia – dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić Wschód

Podlasie to kraina, gdzie przez lata ścierało się wiele kultur. Pozostawiły one po sobie trwały ślad, który dla współcześnie żyjących jest warty poznania. Wybraliśmy trzy atrakcje Podlasia, które naszym zdaniem, każda osoba, która jest pierwszy raz na wschodzie, powinna zobaczyć. Oto one!

Przejeżdżając przez główną ulicę Michałowa, niewielkiego miasteczka położonego na południowy wschód od Białegostoku, często widać promienie słońca odbijające się od pięciu złotych kopuł. To cerkiew św. Mikołaja, jedna z najpiękniejszych podlaskich atrakcji. W tym roku będzie obchodziła 100 lat od atrakcje Podlasiamomentu jej otwarcia. Budowa świątyni trwała tylko nieco ponad rok. Wszystko za sprawą Piotra Stendersa, znakomitego majstra z Łotwy, który nadzorował budowę oraz pracowitości i wytrwałości mieszkańców wsi, którzy służyli swoją pomocą. Cerkiew św. Mikołaja to drewniana świątynia na kamiennym fundamencie. Została pięknie ulokowana na szczycie niewielkiego wzgórza, pośród wysokich drzew. Zbudowana została na planie krzyża, ma powierzchnię 272 metrów kwadratowych, a jej dzwonnica jest wysoka aż na 31 metrów. Cerkiew kryje w swoich wnętrzach przepiękne dzieło życia profesora Politechniki Krakowskiej, Adama Stalony – Dobrzańskiego. Mistrzowi asystował Jerzy Nowosielski, który dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Wchodząc do wnętrza świątyni przenosimy się w zupełnie inny świat. Żadne słowa nie opiszą piękna ikon, malowideł i zdobień, które skrywa cerkiew. Taką atrakcje Podlasia trzeba zobaczyć na żywo!

Podlaskich atrakcji ciąg dalszy!

Kolejną atrakcją Podlasia jest Zalew Siemianówka, który znajduje się bezpośrednio na północ od Puszczy Białowieskiej. Położony jest na obszarze zwanym Zielonymi Płucami Polski. Jest to jeden z największych zbiorników wodnych w kraju. Jego powierzchnia wynosi 3250 ha (Jezioro Wigry jest mniejsze o ponad 1000 ha). Długość zbiornika osiąga maksymalnie 13,5 km, wschodnim krańcem niemal ocierając się o granicę z Białorusią.

Jest to jedno z najlepszych miejsc w kraju do obserwacji ptaków. Gniazduje tam 50 gatunków ptaków zagrożonych w skali globalnej i europejskiej. Zalew Siemianówka to również raj dla wędkarzy. Warto wspomnieć, że część zdjęć do filmu „Opowieści z Narnii” była kręcona na tafli zamarzniętego zbiornika. Latem można powylegiwać się tutaj na jednej z wielu plaż lub podziwiać przyrodę z wieży widokowej.

Co jeszcze warto zobaczyć?podlaskie atrakcje

Kraina Otwartych Okiennic to szlak prowadzący przez trzy unikatowe architektoniczne miejscowości: Trześciankę, Soce i Puchły. Przez wiele lat zapomniane wsie teraz stały się jednymi z najbardziej popularnych podlaskich atrakcji . Położone są one w dolinie jednej z największych podlaskich rzek – Narwi. Specyfika ich zabudowań polega na bardzo bogatej dekoracji zewnętrznej domów. Podziwiać można ozdobne okiennice, wiatrownice, narożniki, oszalowania elewacji i szczytów. Domy są pomalowane w jaskrawe, kontrastujące kolory, co sprawia, że spacerując po wsi możemy poczuć się jak w bajce. Ornamenty nawiązują do stylu rosyjskiego. Zamieszkująca te tereny ludność prawosławna białoruskiego pochodzenia cały czas kultywuje swoją historię. Zachowała się tu specyficzna gwara o cechach ukraińskich, a także obrzędy i tradycje ludów pogranicza.

Atrakcji Podlasia jest wiele i można je wymieniać bardzo długo. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was historią naszej pięknej krainy i zachęciliśmy do odwiedzenia i zobaczenia tych pięknych miejsc.